Eanes Elementary

Staff Directory/Websites

Kindergarten

JORDYN CARUSO

Kindergarten Teacher - Spanish Immersion

JULIA DE PAOLI

Kindergarten Teacher

EMILIE GROOVER

Kindergarten Teacher

ERIN HANNIGAN

Kindergarten Teacher - Spanish Immersion

BRITTANY JENNINGS

Kindergarten Teacher

First Grade

PAULA LOPEZ

First Grade Teacher - Spanish Immersion

ELYSHA SANDOVAL

First Grade Teacher - Spanish Immersion

ANNIE SIMMONS

First Grade Teacher

JANE TOMICK

First Grade Teacher

Second Grade

RACHEL CANTU

Second Grade Teacher

ELIZABETH HOLSTIEN

Second Grade Teacher - Spanish Immersion

CHERYL RUTLEY-KREIS

Second Grade Teacher

JENNIFER SANDERS

Second Grade Teacher

CAROL TINNEY

Second Grade Teacher

CARLEY VOLK

Second Grade Teacher - Spanish Immersion

Third Grade

TAMMY BALLARD

Third Grade Teacher

CAROLINE KIMBLE

Third Grade Teacher

AIMEE SMITH

Third Grade Teacher

Fourth Grade

KATIE COLEMAN

Fourth Grade Teacher

JENNIFER FLOOD

Fourth Grade Teacher

CHRISTINE HINKLE

Fourth Grade Teacher

STEPHANY VICTOR

Fourth Grade Teacher

ADDIE VINCENT

Fourth Grade Teacher

Fifth Grade

CARIN CHAMPION

Fifth Grade Teacher

SAVANAH HAAS

Fifth Grade Teacher

ELIZABETH HUDGINS

Fifth Grade Teacher

AMY REICHLE

Fifth Grade Teacher

MACI SHANNON

Fifth Grade Teacher

Specials

JONATHAN ASERON

Art

TRACEY AYCOCK

Music

JEANNETTE HATCH

PE Teacher

KELLY LIGON

PE Teacher

JOSEPH PARSONS

PE Teacher

DAWN-MARIE SCHAFER

Music Teacher

LAURA WRIGHT

Art Teacher

Office

CHARLOTTE BURKE

Principal's Secretary and Campus Registrar

MICHELLE CORBETT

Counselor

LESLIE ERWIN

Counselor

STACI HUBBARD

Assistant Principal, Eanes ES

BARBARA LEGERE

Office Secretary

MARIANNA RICKETSON

Educational Partner

LESLEY RYAN

Principal, Eanes Elementary

CINDY SEFERIAN, RN, BSN

Nurse

Instructional Support

CATHI BROWN

Librarian

JULIE BURGESS

Special Programs/Services

JENESIA BUSCHMAN

Special Programs/Services

VALERIE BYRD

Special Programs/Services

ALYSE GREEN

Special Programs/Services

ELIZABETH HARPINE

Special Programs/Services

RACHAEL HOWARD

Special Programs/Services

RESHMI JOHNSON

Special Programs/Services

ERIN KRIEGER

Gifted/Talented Specialist

JENNIFER PHILBROOK

Special Programs/Services

MARIEL PHILLIPS

Special Programs/Services

HOLLY PHINNEY

Special Programs/Services

ALYSSA RUFF

Special Programs/Services

NORA SIMKO

Speech & Language Pathologist

DENISE SZYMCZAK

Speech

HANNAH TURNER

Special Education Teacher

STEPHANIE WRIGHT

Special Programs/Services

Early Childhood Special Education (ECSE)

CHANDLER ASHLEY

Early Childhood Special Education (ECSE)

YANG HU

Early Childhood Special Education (ECSE)

LAURIE SAMPSON

Early Childhood Special Education (ECSE)

MORGAN SWILLO

Early Childhood Special Education (ECSE)